6 Eylül Balıkesir’in Kurtuluşu

 6 Eylül Balıkesir’in Kurtuluşu

6 Eylül Balıkesir’in işgalden kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü kutlanıyor. 30 Haziran 1920 de düşman tarafından işgal edilen Balıkesir bundan tam 99 yıl önce Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK komutanlığında başlatılan bağımsızlık yürüyüşü ile düşman işgalinden kurtulmuştur.

6 Eylül 1922 yılında Yunan işgalinden kurtulan Balıkesir’de Yunan işgalleri başlamasından sonra Kuvâ-yi Milliye hareketi başlatılan il olmuştur. Bu nedenler Balıkesir Kuvâ-yi Milliye hareketi şeri olarak da anılmaktadır. bkz. Wikipedia

BAŞKAN YILMAZDAN MESAJ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Yücel YILMAZ’da Balıkesir kurutuluşu için bir mesaj yayınladı. İşte o mesaj ;

Kıymetli Hemşehrilerim,
Tarihin, doğanın ve kültürün buluştuğu şehir Balıkesir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü kutlu olsun.
Cennet vatanımızın nadide köşesi Balıkesir 30 Haziran 1920’de işgal edilmiştir. I. Dünya Savaşı sonrasında itilaf devletlerinin Anadolu’yu işgale başlaması ile düşman güçleri İzmir’in ardından Ayvalık üzerinden Balıkesir’e kadar gelmiştir. Bunun üzerine kahraman Balıkesirliler Okuma Yurdu ve Alacamescit toplantılarını organize etmiş; 41 kişilik heyetle Balıkesir’de örgütlü direnişi başlatmışlardır. Ülke savunmasının bölge direnişinden geçeceği bilincinden hareketle direnişi başlatan Balıkesirliler; 5 kongreyle Milli Mücadele’yi sevk ve idare etmişler ve böylelikle Balıkesir, Kuvây-ı Milliye’nin başkenti olmuştur. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün başlattığı bağımsızlık yürüyüşünde Milli Mücadele’ye en büyük desteği veren şehrimiz söz konusu bağımsızlığı olduğunda devleşen ve devletleşen bir şehir olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Bu çerçevede 6 Eylül, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşundan da öte bir duruş, mücadele ve özgüvenin yansımasıdır. 6 Eylül; modern, güçlü ve büyük Türkiye’nin Cumhuriyet ile taçlandırılacağı süreçte bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan bir halkın işgalci güçlere karşı destanlar yazdığı bir serüvenin adıdır. Topyekûn mücadelenin ve vatanı sahipsiz bırakmamanın sembolü olan Kuvây-ı Milliye ruhunun yansımasıdır 6 Eylül. Bu ruh, her türlü imkânsızlık içinde canlarını ortaya koyarak vatan savunmasını bırakmayan atalarımızın ruhudur. Ve Millî Mücadele bu ruhla verilmiş, Kurtuluş Savaşı bu ruhla kazanılmıştır. Savaşmaktan yorgun düşmüş Anadolu, Balıkesir’in başlatmış olduğu bu bölgesel savunmadan ilham almış ve Balıkesir, Milli Mücadele’nin devleşen ili olarak tarihteki yerini almıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürümüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan tüm Balıkesirli hemşehrilerimizin Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünü kutluyorum. 

6 EYLÜL BALIKESİR KURTULUŞU

Bizlerde tüm Balıkesir’in bu kurutuluşunu kutluyor ve bu kurtuluşta başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Balıkesir’in kurtuluşu yolunda vatan için canını ortaya koyan şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın