Ayvalık

 Ayvalık

Ege Bölgesi’nin en güzel yerlerinden birisi olan Ayvalık ilçesi tarihi atmosferi, insanı mutlu eden havası ve Türkiye çapında üne kavuşmuş yemekleriyle son derece güzel ve görülesi bir Balıkesir ilçesidir. Balıkesir Ayvalık ilçesi hakkında bilgiler bu konumuzda.

Ayvalık İlçesi Tarihçesi

Balıkesir Ayvalık ilçesi ; geçmişte Kydonia ismi ile bilinmektedir. MÖ 330’lu yıllara dayanan geçmişinde birçok devletin etkileri görülmektedir. Bizans ve Roma uygarlıklarının sona ermesinin ardından 15. yy ortalarına dek Osmanlı Devleti’nin egemenliğinde yer almıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında İzmir’in işgal edilmesiyle beraber Yunan hakimiyeti altına girmiştir. Ancak, Kurtuluş Savaşı ve sonrasında imzalanan Lozan Anlaşması’nda dile getirilen nüfus değişimi dolayısıyla Girit, Midilli ve Makedonya’da bulunan Türkler; Ayvalık’a yerleştirilmiştir.

Ayvalık İklimi ve Coğrafyası

Ayvalık ilçesi ; Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak olarak dikkat çekmektedir. Yaz aylarında 24 ila 34C arasında sıcaklıklara rastlanmaktadır. Fakat, yaz aylarında başlayan imbat rüzgarı ilçenin daha serin olmasını sağlamaktadır.

Ayvalık; Altınova ve Küçükköy belediyelerine ek olarak 16 farklı köye sahiptir. Doğayla tarihin iç içe geçtiği benzersiz güzellikte bir ilçe oluşuyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, dini ve sivil mimarinin en güzel örneklerini taşımaktadır. Akdeniz şehir mimarisinin oluşturduğu eserler ve denize dik inen taş sokaklar; Ayvalık’ın sahip olduğu eşsiz coğrafyanın en belirgin özellikleri arasında bulunmaktadır.

Ayvalık İlçesi Nüfusu

2019 yılının verilerine göre Ayvalık ilçesi nüfusu 70 bin 720 kişidir. Bunun yanı sıra, nüfusun %50,68’lik kısmı kadın olmakla beraber %49,32’lik kısmı ise erkektir.

Ayvalık Ekonomisi

Ayvalık ; Türkiye’nin en bilindik turizm merkezlerinden birisi olduğu için ekonomisinin önemli bir kısmını turizm oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, halkın geçim kaynakları arasında tarım bulunmaktadır. Zeytin başta olmak üzere pamuk, çam fıstığı ve mandalina gibi ürünler yetiştirilmektedir. Ayrıca, turfanda sebzecilik ve Kozak çam balı üretimi de yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, balıkçılık ve balık restoranlarının da önemli bir gelir kaynağı olduğunu söylemek gerekir.
Ayvalık’ta Şeytan Sofrası başta olmak üzere sayısız doğal güzellik bulunmaktadır. Sarımsaklı Plajları ve Alibey Adası’ndaki deniz turizmi oldukça gelişmiştir. Ayvalık; bilhassa son yıllarda Ege Adaları’ndan gelen günübirlik misafirleri konuk etmektedir. Yunanistan’ın Midilli şehri başta olmak üzere binlerce Yunan turist bölgeye gelmektedir. Ayvalık pazarı; hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası olmaktadır.

Balıkesir Ayvalık İlçesi Kültürü

Ayvalık tostu ; hiç şüphesiz, ilçenin en meşhur yiyeceğidir. Aynı zamanda, Hoşmerim tatlısı da son derece popülerdir. Deniz kenarında olmasından mütevellit deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler; Ayvalık’ın mutfak kültürünü oluşturmaktadır.
Ayvalık ilçesinin doğal güzellikleri arasında Sarımsaklı Plajları, Ayvalık Adaları, Şeytan Sofrası ve Alibey Adası yer almaktadır. Bunun yanı sıra, Ayazma Kilisesi, Hamidiye Camisi, Saatli Camisi gibi kutsal mekanlar bulunmaktadır. Son olarak, Ayvalık’a ulaşım için karayolu, feribot ve deniz otobüsü gibi seçenekler vardır.

Kaynaklar ;

Görseller : Wikipedia

Ayvalık İlçesi Nerede ?

Ayvalık Balıkesir ilindedir.

Ayvalık Ne Zaman İlçe Oldu ?

Burhaniye’ye bağlı varlık gösteren Ayvalık, 19 Mayıs 1928 tarihinde ilçe olmuştur.

Ayvalık Nüfusu

2019 yılının verilerine göre Ayvalık nüfusu 70 bin 720 kişidir.

Ayvalık İlçesi Ekonomisi

Türkiye’nin en bilindik turizm merkezlerinden birisi olduğu için ekonomisinin önemli bir kısmını turizm oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, halkın geçim kaynakları arasında tarım bulunmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın