Balıkesir’de Ormanlara Girişler Yasaklandı

 Balıkesir’de Ormanlara Girişler Yasaklandı

Ülkemizin bir çok yerinde çıkan orman yangınlarından sonra Balıkesir’de bu durumun yaşanmasına engel olmak için ormanlara girişler yasaklandı. Ülkemizin bir çok noktasında çıkan orman yangınları giderek büyüyor. Balıkesir’de yangınlara engel olmak için belirlenen mesire alanları dışındaki ormanlık alanlara girişler 31 Ekim’e kadar yasaklandı.

BALIKESİR VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Balıkesir Valiliği konu hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklamada Meteorolojiden gelen hava raporlarına göre sıcaklıkların artış göstereceği ve önümüzdeki günlerde oluşacak olağan üstü hava halleri ve insani nedenlerden dolayı oluşabilecek orman yangınlara engel olma için tedbir amaçlı 30 Temmuz ile 31 Ekim tarihleri arasında belirlenen mesire alanları dışında ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı duyuruldu.

İşte o açıklama ;

Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtildiğinden, önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ormanlık alanlarda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı giriş çıkışların yasaklanması kararlaştırılmıştır. Orman Bölge Müdürlüğünce yangın yönünden tehlikeli alanlarla, mutlak korunması gerekli kıymetli alanlara giriş–çıkışlar, 6831 Sayılı Yasanın 74. maddesi uyarınca ‘Valilik oluru’ alınmak suretiyle kısıtlanacak veya yasaklanacaktır.

Acil durumlarda ise sözlü talimatlar uygulanacak, takiben en kısa sürede yazılı ‘olur’a dönüştürülecektir. Belirtilen piknik yapılacak alanlar ile 30. Maddesinde belirtilen girişi yasaklanan tehlikeli ve kıymetli alanların kontrolü Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü ve/veya Orman İşletme Müdürlükleri ile Jandarma Komutanlıklarınca sağlanacaktır. Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2021 tarihine kadar mangal, semaver, ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecektir

LÜTFEN DUYARLI OLALIM

Balıkesir halkı olarak lütfen duyarlı olalım. Gördüğünüz aksi bir durumda lütfen direk güvenlik güçlerine haber verin. En ufak bir kıvılcımda olsa itfaiye ekiplerine haber vermeyi unutmayın. En önemlisi ormanlarımıza kendimiz dikkat edelim yaşanan bu zor günlerde bizde dikkat ederek ciğerlerimizi yakmayalım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın