Bandırma

 Bandırma

Bandırma ilçesi, Balıkesir’in sahil ilçeleri arasında bulunmaktadır. Balıkesir’in dışarıya açılan penceresi olarak dikkat çekmektedir. Marmara Denizi’nin güneyinde bulunan ilçenin batısında Gönen, güneyinde Kuş Gölü ve Manyas, doğusunda ise Karacabey yer almaktadır.

Bandırma İlçesi Tarihi

Balıkesir Bandırma ilçesi geçmişi bundan beş bin yıl öncesine dayanmaktadır. Bugüne gelene kadar sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Antik Çağ’ın bilinen en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Daskyleion Satraplığı; ilçenin geçmişi hakkında önemli bir referans olmaktadır. Bandırma ilçesi ; MÖ 2 bin yılı sonlarından başlayarak Osmanlı egemenliğine kadar geçen dönemde göçlerin merkezi olmasından dolayı kültürel anlamda ciddi bir çeşitlilik sunmaktadır. Bandırma’da Frigler, Lidyalılar, Mysialılar, Traklar, Persler, Makedonlar ve sonrasında Roma ve Bizans devletleri etkili olmuştur. Hakimiyetin Osmanlı Devleti’ne geçmesinin ardından 1878 yılında Karesi Sancağı’na bağlı ilçe merkezi haline getirilmiştir.

Bandırma Ekonomisi

Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’nin en gelişmiş ilk 25 ilçesi arasında kendisine yer bulmuştur. Diğer Balıkesir ilçeleri ile kıyasla son derece gelişmiştir. Balıkesir’in sanayi merkezi olmasından dolayı ayrı bir önem taşımaktadır. Türkiye’nin en çok vergi veren kurumlarının bazıları Bandırma ilçesinde faaliyet göstermektedir.
Bandırma ilçesi ekonomisinin imkanları sayesinde 10 binden fazla kişiye iş olanağı sağlanmaktadır. İlçedeki iş kollarının en az %50’si sanayi sektöründe bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ilçedeki çalışan nüfusun %20’lik kısmı tarım sektöründe %30’luk kısmı ise hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Sanayi sektöründe ise tarıma dayalı sanayi sektöründe çalışanların oranı en fazladır. Makine ve kimya sanayisinin yanı sıra madencilik sektörü de şehrin ekonomisi içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bandırma Nüfusu

2016 yılının verilerine göre ilçede 149 bin 469 kişi yaşamaktadır. Balıkesir’in diğer ilçelerine kıyasla düşük bir nüfusa sahiptir.

Bandırma İklimi

Bandırma; bulunduğu konum itibariyle hem Akdeniz hem de Karadeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Buna ek olarak, Balkanlardan gelen karasal iklimin geçiş noktası üzerinde olmasından dolayı yüksek kesimlerde karasal iklim etkisine rastlanmaktadır. Yıllık sıcaklık ortalaması 14C olarak bilinmektedir.

Bandırma Kültürü

Balıkesir Bandırma ilçesi; sanayi ve tarım şehri olmasının yanı sıra kültürel faaliyetler ve sanatsal etkinlikler ile de ünlüdür. Her yıl Haziran ayı içerisinde Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, ilçede bulunan arkeoloji müzesinde ilçenin çok eski dönemlerini aydınlatan kazılarda ortaya çıkarılmış eserler sergilenmektedir.
Bandırma; folklor öğeleri bakımından da oldukça nitelikli bir ilçedir. Yöreye özgü gelenek ve göreneklerin birçoğu halen yaşatılmaktadır. Aynı zamanda, ilçeye göçle gelen insanların kültürel zenginlikleri de burada yaşatılmaya devam edilmektedir.

Bandırma Önemli Yapılar

Bandırma; önemli yapıların merkezi olmasıyla dikkat çekmektedir. Haydarçavuş Camii, Haydarçavuş Çeşmesi, Eski İskele Binası, Dekanlık Binası, Öğretmenevi Binası, Eski Askerlik Şubesi Binası, Yeni Kütüphane Binası, Çelikspor Lokali, Sunullah Camii, Ulu Camii ve Hükümet Konağı; ilçenin dikkat çeken yapıları arasında bulunmaktadır.

Bandırma İlçesi Nerede ?

Bandırma ilçesi Balıkesir ilindedir.

Bandırma Ne Zaman İlçe Oldu ?

Bandırma, 1830 yılında Erdek ilçesi Kapıdağ Bucağına bağlanmış, Tanzimat’ın ilanından sonra gerçekleştirilen idari yapılanma ile Erdek ilçesine bağlı bir bucak olmuştur.

Bandırma Nüfusu

2016 yılının verilerine göre ilçede 149 bin 469 kişi yaşamaktadır.

Bandırma Ekonomisi

Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’nin en gelişmiş ilk 25 ilçesi arasında kendisine yer bulmuştur. Diğer Balıkesir ilçeleri ile kıyasla son derece gelişmiştir. Balıkesir’in sanayi merkezi olmasından dolayı ayrı bir önem taşımaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın