Bigadiç

 Bigadiç

Bigadiç ilçesi Balıkesir’in güneydoğusunda bulunmaktadır. Yalnızca Balıkesir için değil Türkiye için öneme sahiptir. Çünkü, burada dünyanın en önemli bor mineralleri yer almaktadır. Balıkesir ilçesi Bigadiç hakkında detaylar konumuzda.

Bigadiç İlçesi Tarihi

Bigadiç ilçesi ; tarih boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Suyu çok olan yer, sulak yer, kuyusu çok olan yer gibi anlamlar içeren bir ismi taşımaktadır. Buna ek olarak, Bigadiç ismi; Romalı bir generalin veya Bergama Kralı’nın oğlunun adı olarak bilinmektedir. Bigadiç; yüzyıllar içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. En eski yerleşim yerinin ise Babaköy civarlarında olduğu tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra, MÖ 4000 ila 2150 arasındaki Yortan Kültürü’nü taşımaktadır. Bigadiç; tarih dönemleri boyunca Misyalılar, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Bergama Krallığı hakimiyeti altına girmiştir.
Bigadiç; Roma ve Bizans hakimiyetlerine de girmiştir. Selçuklular ve beylikler dönemi ile Türk hakimiyetini hissetmeye başlayan Bigadiç; Orhan Gazi döneminde Karesi Beyliği’nin Osmanlı Devleti’ne bağlanmasıyla beraber Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. 4 Eylül 1922 tarihinde ise düşman işgalinden kurtulmuştur.

Bigadiç İklimi ve Coğrafyası

Bigadiç ; coğrafi konumundan dolayı Marmara ve Ege Bölgesi’nin iklim özelliklerini aynı anda taşımaktadır. Ancak, konum olarak Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer almasından mütevellit karasal iklim özelliklerine sahiptir. Fakat, yağış bakımından Akdeniz, sıcaklık ortalaması açısından ise karasal iklime yakın özellikler barındırmaktadır. Orman yönünden son derece zengin bir bitki örtüsü taşımaktadır.
Bigadiç; Balıkesir’e 38 km mesafede kurulmuştur. Güneyinde Sındırgı, kuzeyinde Kepsut, doğusunda Dursunbey, batısında ise Balıkesir Merkez ile çevrilidir.

Bigadiç Nüfusu

2019 yılının verilerine göre Bigadiç nüfusu 49 bin 926 olarak belirlenmiştir.

Bigadiç Ekonomisi

Bigadiç; tarım, hayvancılık ve sanayi üzerine kurulu bir ekonomiye sahiptir. Bigadiç Ovası’nın sahip olduğu yüksek tarım özelliklerinden dolayı ilçede geniş çaplı tarım faaliyetlerine rastlanmaktadır. İlçede birçok ürün yetiştirilmektedir. Tütün, pamuk, nohut, susam, mısır, bakliyat, domates, şeker pancarı, ay çiçeği ve birçok sebzenin yetiştirildiğini söylemek gerekir.
Bigadiç ekonomisinde hayvancılık çok önemli bir yer tutmaktadır. Et, süt ve yumurta elde etmeye yönelik olarak hayvancılık yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, yıllar boyunca Türkiye’nin en önemli yumurta yetiştirme merkezi olmuştur. Bigadiç; tarım ve hayvancılık dışında bilhassa 1990’lı yıllardan itibaren sanayi alanında gelişmeye başlamıştır. Tarım aletleri ve makas fabrikası, üç farklı un fabrikası, iki farklı yem fabrikası, mobilya imalathaneleri bulunmaktadır.

Bigadiç Kültürü

Bigadiç’te yüzyıllardan bu yana devam eden kültürel faaliyetler bulunmaktadır. İlçede bulunan her köyde yılın bir gününde hayır etkinliği düzenlenmektedir. Helva yapılıp dağıtıldığı, Kuran-ı Kerim okunduğu bu günlere komşu köylerden insanların geldiği de bilinmektedir.
Bigadiç’e özgü değerler; bor, güveç, kapama, helva, höşmerim, Bigadiç Kalesi, Ulus Dağı, Aşağı Yoldan Türküsü, köy ekmeği, Yörücekler Barajı, jeotermal enerji, eski İzmir yolu, kaplıcalar ve termal turizm, Yağcıbedir halıları olarak bilinmektedir.

Bigadiç İlçesi Nerede ?

Bigadiç ilçesi Balıkesir’in güneydoğusunda bulunmaktadır.

Bigadiç Ne Zaman İlçe Oldu ?

Bigadiç 1990 yılında ilçe olmuştur.

Bigadiç Nüfusu

2019 yılının verilerine göre Bigadiç nüfusu 49 bin 926 olarak belirlenmiştir.

Bigadiç Ekonomisi

Bigadiç; tarım, hayvancılık ve sanayi üzerine kurulu bir ekonomiye sahiptir. Bigadiç Ovası’nın sahip olduğu yüksek tarım özelliklerinden dolayı ilçede geniş çaplı tarım faaliyetlerine rastlanmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın