Burhaniye

 Burhaniye

Burhaniye ilçesi , Balıkesir’in en tanınmış ilçelerinin başında gelmektedir. Ege Denizi kıyısında bulunmaktadır. Kuzey Ege olarak bilinen coğrafyanın içerisinde bulunmaktadır. Diğer Balıkesir ilçelerinde olduğu gibi ağırlıklı olarak zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aynı zamanda Balıkesir Burhaniye ilçesi turizm faaliyetleri de bir hayli yaygınlaşmıştır.

Burhaniye Tarihi

Burhaniye ilçesi tarihi ilk çağa kadar uzanmaktadır. Yapılan kazılar sonucunda erken döneme ait kült merkezleri fark edilmiştir. Kazı alanlarındaki buluntuların Roma ve Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilmektedir. Burhaniye; birçok antik kente ev sahipliği yapmaktadır. Adramytteion; ilçenin en tanınmış antik kentidir. Burhaniye’nin birçok Balıkesir ilçesi için geçerli olduğu gibi Misyalılar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir.
Burhaniye’deki Türk hakimiyeti Anadolu Selçuklu dönemi ile başlamaktadır. 1300 yılında Karesioğulları beyliğine katılan Burhaniye; 1900’lü yılların başından itibaren şimdiki ismiyle anılmıştır. Bunun yanı sıra, bu ilçenin Kurtuluş Savaşı döneminde de ayrı bir önemi bulunmaktadır. Düşmana ilk kurşunu atma şerefini Burhaniyeliler yaşamıştır. İlçe; 8 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtularak bağımsızlığını kazanmıştır.

Burhaniye Nüfusu

Burhaniye nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 57 bin 800 kişi olarak belirlenmiştir.

Burhaniye Ekonomisi

Balıkesir Burhaniye ilçesi sanayi, ticaret ve turizm ağırlıklı ekonomisi bulunmaktadır. İlçede toplam 18 zeytinyağı fabrikası vardır. Bu fabrikalarda zeytinler el değmeden ambalajlanmaktadır. Bunun yanı sıra, salça ve konserve fabrikasının da önemli bir yeri vardır. İlçede bulunan dört süt işleme tesisine ek olarak Körfez bölgesinde çok sayıda ekmek fabrikası faaliyet göstermektedir.
İlçede beş binden fazla meslek odasına kayıtlı tüccar faaliyetlerine devam etmektedir. Özel veya kamu fark etmeksizin neredeyse tüm bankalara ait şubeler yer almaktadır. İlçede 22’den fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Aynı şekilde, 60’tan fazla pansiyon bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin konaklaması adına onlara güzel imkanlar sunulmaktadır. Turizm sektörü; aynı zamanda birçok kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır.

Burhaniye Kültürel Etkinlikler

Burhaniye; Balıkesir’in birçok ilçesinde olduğu gibi gelenek ve göreneklerine bağlı bir halka sahiptir. İlçede yerel kültürün korunması noktasında büyük bir çaba gösterilmektedir. Yörük köylerinin sayıca çok olmasından dolayı ilçede yaygın bir Yörük kültürüne rastlanmaktadır. Burhaniye’nin merkezi için Kemer adı kullanılmaktadır.
İlçede Burhaniye Kuvayi Milliye Müzesi, Yağcı Kültür Merkezi, Ören Açık Hava Tiyatrosu, Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali gibi önemli mekanlar ve faaliyetler bulunmaktadır.

Burhaniye Turistik Yerler

Burhaniye’ye bağlı Ören; masmavi denizi ve gören herkesi büyüleyen doğası ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Tertemiz havası ve canayakın insanlarıyla ilçenin mutlaka görülesi yerleri arasında bulunmaktadır. Bilhassa Ören Plajı; tatil yapmak adına en iyi seçenek olmaktadır. Adramytteion Antik Kenti; yüzyıllara meydan okumaktadır. Antik kent; Karataş mevkisinden başlayarak yaklaşık sekiz kilometrelik bir alanda kurulmuştur. Kaya Sunakları; Madra Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Doğayla bütünleşmek isteyenlerin tercihi olmaktadır.

Burhaniye İlçesi Nerede ?

Burhaniye ilçesi , Balıkesir’in en tanınmış ilçelerinin başında gelmektedir. Ege Denizi kıyısında bulunmaktadır.

Burhaniye Ne Zaman İlçe Oldu ?

1886 yılına kadar Edremit İlçesinin bir Nahiyesi olarak yönetilmiş ve 1867’de İlçe teşkilatı kurulmuştur.

Burhaniye Nüfusu

Burhaniye nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 57 bin 800 kişi olarak belirlenmiştir.

Burhaniye İlçesi Ekonomisi

Balıkesir Burhaniye ilçesi sanayi, ticaret ve turizm ağırlıklı ekonomisi bulunmaktadır. İlçede toplam 18 zeytinyağı fabrikası vardır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın