Dursunbey

 Dursunbey

Dursunbey ilçesi , Balıkesir’in doğusunda bulunan bir ilçedir. Aynı zamanda, Kütahya sınırına oldukça yakındır. Yükseltinin fazla olduğu dağlık bölgede halkın geçim kaynakları arasında ormancılık ve kerestecilik ilk sırada gelmektedir.

Dursunbey Tarihçesi

Balıkesir Dursunbey ilçesi geçmişi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Romalılar döneminde ilçenin adı Abriettene olarak geçerken Dursunbey’in kendisi için de Hadrianeia deniliyordu. Romalılar döneminde para basma merkezi olmasından dolayı önem taşıyordu. Roma döneminin ardından Anadolu’nun Türk hakimiyetine girmesiyle beraber Dursunbey; buraya atanan Emir Dursun’a hitaben şu anki ismini almıştır. Bunun yanı sıra, 1918 yılında ilçe olma hakkını kazanmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde düşmanlarla zorlu bir mücadele veren Dursunbey halkı; 1922 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Dursunbey Coğrafyası ve İklimi

Dursunbey ilçesi ; konumu itibariyle Ege Bölgesi’ne dahil olmaktadır. Dağlık ve engebeli arazilerle doludur. Bu yüzden, ilçenin geneline hakim olan bitki örtüsü orman olarak dikkat çekmektedir. Dursunbey; iklim özellikleri bakımından diğer Balıkesir ilçelerinden ayrılmaktadır. Yüksek bir konumda olmasından mütevellit yazlar daha serin kışlar ise çok daha soğuk geçmektedir. Buna ek olarak, iklim şartları, bölgede tarım yapılmasını imkansız kılmaktadır. Karasal iklim özelliklerinden dolayı bölgede vejetasyon süresi son derece kısadır

Dursunbey Nüfusu

Dursunbey ilçesinin nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 37 bin 435 kişi olarak belirlenmiştir. Çok fazla göç almayan bir yer olması dolayısıyla yoğun bir nüfusu bulunmamaktadır.

Dursunbey Ekonomisi

Dursunbey ilçesi ; karasal iklim özelliklerinden dolayı diğer Balıkesir ilçeleri gibi zeytincilik başta olmak üzere tarım faaliyetlerinin yapıldığı bir yer değildir. Bu yüzden, ilçede ağırlıklı olarak orman ve orman ürünlerine dayalı olarak sanayi faaliyetlerine rastlanmaktadır. Ancak, ilçe halkının en önemli geçim kaynağı kerestecilik olarak bilinmektedir. Bu sektörün gelişmesinden dolayı ilçede nakliyat sektörü de gelişmiştir. Bunun yanı sıra, ilçe ekonomisi adına önemli yer tutan maden rezervleri bulunmaktadır. Kömür başta olmak üzere traverten mermeri, amatis taşı ve krom gibi değerli madenlerin ilçe ekonomisine olan katkısı son derece fazladır.

Dursunbey’de zorlu şartlara rağmen yetiştirilen kuru tarım ürünleri arasında arpa, buğday, çavdar, yulaf, nohut ve mercimek yer almaktadır. Bunun yanı sıra, elma üretimi son derece yaygındır. İlçenin hayvancılık imkanları ise kısıtlıdır.

Dursunbey İlçesi Kültürü

Dursunbey; diğer Balıkesir ilçeleri gibi Yörük kültürünün hakim olduğu bir ilçedir. İlçe halkı; geçen zamana rağmen gelenek ve göreneklerini korumaya son derece meraklıdır. İlçenin kıyafet unsurları; halkın ne kadar birbirine bağlı yaşadığını gösteren detaylar arasında bulunmaktadır. Dursunbey’de yılın belirli dönemlerinde Şiir Akşamları Etkinlikleri düzenlenmektedir. Buna ek olarak, ilçenin dağlık bir alanda konumlanmasından dolayı bilhassa büyük şehirlerden avcılık yapmaya gelenler bulunmaktadır.
Alaçam Sıradağları’nın yanı sıra kanyon, su çıktı mesire yeri gibi yerler; hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Tavşanlı ilçesine son derece yakın olan Dursunbey; ulaşım açısından son derece merkezi bir konumdadır.

Dursunbey İlçesi Nerede ?

Dursunbey ilçesi , Balıkesir’in doğusunda bulunan bir ilçedir.

Dursunbey Ne Zaman İlçe Oldu ?

Dursunbey, 1918 yılında ilçe olma hakkını kazanmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde düşmanlarla zorlu bir mücadele veren Dursunbey halkı; 1922 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Dursunbey Nüfusu

Dursunbey ilçesinin nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 37 bin 435 kişi olarak belirlenmiştir.

Dursunbey Ekonomisi

Dursunbey ilçesi ; karasal iklim özelliklerinden dolayı diğer Balıkesir ilçeleri gibi zeytincilik başta olmak üzere tarım faaliyetlerinin yapıldığı bir yer değildir. Bu yüzden, ilçede ağırlıklı olarak orman ve orman ürünlerine dayalı olarak sanayi faaliyetlerine rastlanmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın