Edremit

 Edremit

Edremit ilçesi, Balıkesir’in üçüncü büyük ilçesidir. Altınoluk ve Akçay beldeleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Edremit Körfezi’nden sekiz kilometre içeride kurulmuştur.

Edremit Tarihi

Antik Çağ’daki ismi Adramytteion olan Edremit’in kuruluşu MÖ 1443 yılına dayanmaktadır. O dönemdeki adı Pidasus olmakla beraber Burhaniye İskelesi çevresinde Karataş mevkisinde kurulmuştur. Truva – Bergama yolu üzerinde olmasından dolayı yıllar içerisinde birçok kez saldırıların ortasında kalmıştır. Bu dönemde Lidya Kralı’nın eline geçen Edremit; 1231 yılında Türk akıncılarının saldırısının ardından Türk vatanı olmuştur. Buna ek olarak, 1336 yılında Karesi’nin Osmanlı Devleti’ne geçmesiyle beraber Edremit de Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında 9 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtularak tam anlamıyla bağımsız olmuştur.

Edremit Coğrafyası ve İklimi

Balıkesir Edremit ilçesi ; Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Batısında Ege denizinin yanı sıra Ayvacık ve Ezine ilçesi bulunmaktadır. Kuzeyinde ise Bayramiç ve Yenice ilçeleri yer almaktadır. Doğusunda Havran, güneyinde ise Burhaniye bulunmaktadır.
Edremit ilçesi ; Akdeniz iklim kuşağında yer alır. Sıcak ve ılıman bir iklimi vardır. Yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yılın en kurak ayı Temmuz olmakla beraber en çok yağış ise Aralık ayında görülmektedir.

Edremit Nüfusu

2019 yılının verilerine göre Edremit’in nüfusu 155 bin 837’dir. Nüfusun %50,6’sı kadın iken %49,4’ü ise erkektir.

Edremit Ekonomisi

Edremit’te ekonomi; çok eski yıllardan bu yana zeytin tarımına dayanmaktadır. Buna ek olarak, seracılık başta olmak üzere meyve tarımı ve sebze ve hububat yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Tarım alanları oldukça geniş olmakla beraber ilçe nüfusunun önemli bir kısmı çiftçilikle uğraşmaktadır. İlçede üç milyona yakın zeytin ağacı bulunmaktadır. Her yıl ciddi miktarlarda yağlık ve sofralık zeytin üretimi yapılmaktadır. Ancak, zeytin ağacının iki yılda bir mahsul vermesinden dolayı mahsulün olmadığı yıllarda üretim miktarı %15’in altına düşmektedir.
Edremit arazi yapısı sebebiyle hayvancılık çok fazla gelişim göstermemiştir. İlçenin tarım dışındaki bir diğer önemli gelir kaynağı ise orman ürünleri olmaktadır. Sanayi ise fazla gelişim göstermemiştir. Bunun sebebi büyük çapta sanayi alet ve makinesi üreten fabrikaların bulunmamasıdır.

Edremit Kültürü ve Ulusal Parkları

Edremit ilçesinde ağırlıklı olarak Türkmenler bulunmaktadır. Kazdağlarında bulunan Türkmen köylerinde gelenek ve görenekler halen daha yaşatılmaktadır. Bunun yanı sıra, Türkmenlerin yaşayışlarına dair değerler Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir.
Kazdağı Milli Parkı’nın yanı sıra Flora ve Fauna; ilçenin ulusal parkları arasında bulunmaktadır.

Edremit İlçesi Plajları

Akçay ve Altınoluk plajları bulunmaktadır. Akçay plajı; Edremit’e dokuz km mesafededir. Akçay sahilinin her kısmından denize girmek mümkündür. Bunun yanı sıra, üç farklı halka açık plajı bulunmaktadır. Akçay plajı; bilhassa bol ve soğuk artezyen sularıyla meşhur olmuştur.
Altınoluk plajı ise Edremit’e 27 km mesafede bulunmaktadır. Oksijen çadırı olarak anılmakla beraber önemli bir turizm merkezidir.

Edremit İlçesi Nerede ?

Edremit Balıkesir ilçesinde bulunmaktadır.

Edremit Ne Zaman İlçe Olmuştur ?

Kurtuluş Savaşı sırasında 9 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtularak tam anlamıyla bağımsız olmuştur.

Edremit Nüfusu

2019 yılının verilerine göre Edremit’in nüfusu 155 bin 837’dir. Nüfusun %50,6’sı kadın iken %49,4’ü ise erkektir.

Edremit Ekonomisi

Edremit’te ekonomi; çok eski yıllardan bu yana zeytin tarımına dayanmaktadır. Buna ek olarak, seracılık başta olmak üzere meyve tarımı ve sebze ve hububat yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın