Erdek

 Erdek

Erdek ilçesi , Marmara Denizi’ne kıyısı olan bu ilçe; Kapıdağ Yarımadası’nın güneybatısında bulunmaktadır. Yalnızca Balıkesir’in değil tüm Türkiye’nin tatil yapmak için tercih ettiği bir turizm merkezidir. Doğal güzellikleri başta olmak üzere plajları ve temiz havası sayesinde yılın en sıcak günlerini güzel bir şekilde geçirmek isteyenlerin tercihi olmaktadır. Erdek Merkez, Ocaklar, Turanköy, Narlı, Ormanlı, Düzler ve Tatlısu gibi tatil yerleri bulunmaktadır.

Erdek İlçesi Tarihçesi

Balıkesir Erdek’in geçmiş dönemdeki ismi Artake olarak bilinmektedir. İlçenin kuruluşunun Sitler tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Erdek; geçmişi bakımından diğer Balıkesir ilçelerine kıyasla daha eskilere dayanmaktadır. MÖ 5400’lü yıllara dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Yıllar içerisinde birçok devletin egemenliğine giren Erdek; 1339 yılında Türk egemenliğine girmiştir. Erdek ismi; bilhassa Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde geçmektedir. 1807 yılında Karesi Sancağı’na bağlanan Erdek; 1924 mübadelesinin ardından şimdiki yerel halkının köklerini taşıyan yapısına kavuşmuştur.

Erdek Nüfusu

Erdek nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 32 bin 477 kişi olarak tespit edilmiştir. İlçenin nüfusu; mübadele dönemlerinden bu yana benzer sayılarda olmaktadır. Bunun yanı sıra, halkın çoğunluğu; mübadele ile gelen Selanik ve Girit göçmenlerinden oluşmaktadır. Ancak, yerli denilen Manavların da nüfus içerisinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Erdek Kültürü

Erdek kültürü; çok uluslu yapının etkisi altında şekillenmektedir. İlçenin köylerinin önemli bir kısmı Pomak köyleri olarak bilinmektedir. Kendi aralarında Pomakça konuşan köylüler; bu sayede kültürlerini devam ettirme şansına erişirler. İlçede Pomaklara ait birçok yemek yapılmaktadır. Sütlü börek, sini pidesi, manca, langitka, pitilisa gibi birbirinden güzel Pomak yemeklerine rastlanmaktadır. Erdek kültürü içerisinde uzun yıllardır burada yaşamış ve yaşamaya devam eden Giritlilerin ve Rumların da etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda, köylüler, Türkçe’yi dahi Rumeli aksanıyla konuşmaya devam ederler.

Balıkesir Erdek Turizmi

Balıkesir Erdek ilçesi ; belki de Türkiye’nin en kaliteli ve sessiz sakin tatil yerleri arasında bulunmaktadır. Kapıdağ’ın ormanlık iç bölgelerinde doğa turizmi yapılmaktadır. Kyzikos antik kentinde bulunan kalıntılar; Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
Erdek; turizm seçeneklerinin yanı sıra 1990 yılından bu yana Erdek Belediyesi tarafından düzenlenen Erdek Şenlikleri bünyesinde kültür ve sanat etkinlikleri yapılmaktadır. Erdek; aynı zamanda, sahilleri ve kumsalı ile beraber Türkiye’nin tatil yapmak için tercih edilesi mekanlarının başında gelmektedir.

Erdek Ekonomisi

Balıkesir Erdek ekonomisi; ağırlıklı olarak turizme dayalıdır. Bunun yanı sıra, zeytincilik yapılmaktadır. Kırmızı soğan üretiminin ve balıkçılığın da halkın geçim kaynakları arasında olduğunu söyleyebiliriz. İlçenin geçmişinde bulunan Rumlardan kalma şarapçılık geleneği artık popüler değildir. İklim ve coğrafi konum özelliklerinden dolayı tarıma oldukça elverişli alanlar bulunmaktadır. Buğday, arpa, bakla ve fasulye yetiştirilmektedir. Meyve olarak ise elma, armut, şeftali, ceviz ve kayısı yetiştirilmesine sıklıkla rastlanmaktadır.
Erdek; turizmi açısından dikkat çeken bir yerdir. Konaklama yerleri; aynı zamanda birçok kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır.

Erdek İlçesi Nerede ?

Erdek ilçesi , Balıkesir ‘in Marmara Denizi’ne kıyısı olan bu ilçe; Kapıdağ Yarımadası’nın güneybatısında bulunmaktadır.

Erdek Ne Zaman İlçe Oldu ?

Erdek; 1924 mübadelesinin ardından şimdiki yerel halkının köklerini taşıyan yapısına kavuşmuştur.

Erdek Nüfusu

Erdek nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 32 bin 477 kişi olarak tespit edilmiştir.

Erdek Ekonomisi

Balıkesir Erdek ekonomisi; ağırlıklı olarak turizme dayalıdır. Bunun yanı sıra, zeytincilik yapılmaktadır. Kırmızı soğan üretiminin ve balıkçılığın da halkın geçim kaynakları arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın