Gömeç

 Gömeç

Gömeç ilçesi , Balıkesir’in en meşhur ilçelerinden birisi olmakla beraber diğer ilçeler gibi zeytinyağı ile meşhurdur. Burhaniye ve Ayvalık ilçeleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda, Türkiye çapında popülerliğe sahip tatil beldeleri ve yazlık siteler Gömeç’te yer almaktadır. Nüfusunun çeşitlilik göstermesinden dolayı ilçede farklı etnik kökenlere ve kültürlere sahip insanlar bulunmaktadır.

Gömeç İlçesi Tarihçesi

Tarih boyunca farklı isimlerle anılmıştır. İlk adı Passawanda olmakla beraber bir sonraki adı ise Kisthene olarak geçmektedir. MÖ 1200’den daha öncesine giden bir geçmişi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ilçenin farklı yerlerinde arkeolojik kalıntılara rastlanmaktadır. Gömeç merkez kısmında yoğun bir şekilde arıcılık yapılmaktadır. Diğer Balıkesir ilçelerinde olduğu gibi Gömeç de Birinci Dünya Savaşı’nın ertesinde düşman işgaline uğramıştır. 6 Eylül 1922 tarihinde ise düşman işgalinden kurtularak bağımsızlığına kavuşmuştur.

Gömeç Coğrafi Yapı ve İklimi

Dağlık bir araziye sahiptir. Merkezin rakımı 10 olmakla beraber yıllık ortalama sıcaklık 15-16 C olarak geçmektedir. Gömeç’in doğusunda Madra Dağı bulunmaktadır. İlçede farklı iklim türlerine rastlanmaktadır. Yükseltinin fazla olduğu yerlerde karasal iklim özellikleri dikkat çekmektedir. Ancak, ilçenin sıcaklık koşulları bakımından insanları çok fazla zorlamadığı bilinmektedir.

Balıkesir Gömeç Nüfusu

2016 yılının verilerine göre ilçenin nüfusu 12 bin 779 olarak dikkat çekmektedir. Diğer Balıkesir ilçelerine kıyasla daha düşük nüfusa sahip olduğu bilinmektedir.

Balıkesir Gömeç İlçesi Ekonomisi

Balıkesir Gömeç ilçesi geçim kaynakları dikkate alındığında ilk sırada birçok Balıkesir ilçesinde olduğu gibi zeytin yetiştiriciliği bulunmaktadır. İlçede oldukça geniş zeytin ağacı ve zeytinlik arazi mevcuttur. Sofralık ve yağlık olarak yetiştirilen zeytinlerin hem ilçe içi hem de ilçe dışı olmak üzere işlenmesi ve zeytinyağı olarak piyasaya sürülmesi söz konusu olmaktadır. Zeytin dışında pamuk üretimi de yapılmaktadır.
Gömeç’te iklim ve arazi koşullarının elverdiği kadar tarım yapılmaktadır. Bu noktada, yetiştirilen ürünler arasında bakla, domates, bezelye, pırasa, patlıcan, salatalık, havuç, ıspanak, bamya ve lahana üretimi yapılır. İlçenin yüksek kesimlerinde birçok ürünün ekimi yapılmakla beraber elde edilen ürünler pazarlarda satılmaktadır. Aynı zamanda, fıstık ağaçlarının da bulunduğunu söylemek gerekir.

Gömeç Tarihi ve Turistik Mekanları

Gömeç’te görülesi birçok yer vardır. Atatürk’ün siluetini andıran kayalıkları ve yüzyıllardır burada bulunan çınar ağaçlarının hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Gömeç’in tarihi sembolleri arasında 7 Şehitler Anıtı bulunmaktadır. 16 Temmuz 1919’da şehit düşen yedi erin anısı yaşatılmaktadır.
Gömeç sahilleri ve koyları; eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin keşfetmek istediği sahil ve koylar sayesinde harika bir tatil yapılmaktadır. Buna ek olarak, Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan Karaağaç Mahallesi Kuyualan mevkisine ait Derman Kaplıcası; cilt hastalıklarının tedavi edilmesinden dolayı ziyaret edilmektedir.
Son olarak, Gömeç; Madra Dağı’nın giriş kapılarından birisi olması dolayısıyla ziyaretlerin bir numaralı adresi olmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın