Gönen

 Gönen

Gönen ilçesi , Tarihi bir yerleşim yeri olmasının yanı sıra termal turizmiyle de son derece ünlüdür. Kaplıcalarındaki şifalı sular sayesinde birçok kişinin hastalıklarına çare bulunmaktadır.

Balıkesir Gönen İlçesi Tarihi

Balıkesir Gönen ilçesi , Yerleşim yeri olması milattan önceki dönemlere dayanmaktadır. Bulunan eski belgelerde Granikaion Hamamları olarak geçmektedir. Antik çağlardaki isimleri ise Asepsus ve Artemea olmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. MÖ 14.yy’da bir köy olarak kurulduğu tahmin edilmektedir. Osmanlı dönemine kadar Truvalılar, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Bergama krallıklarının yanı sıra Roma ve Bizans devletlerinin hakimiyetine girmiştir. 1334 yılında ise Osmanlı Devleti’nin yönetimine girmiştir. Gönen; 1881 yılında ilçe olmuştur. 6 Eylül 1922 tarihinde Yunan işgalinden kurtarılarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Gönen İlçesi Coğrafyası ve İklimi

Gönen ilçesi ; Marmara Bölgesi’nin güneyinde bulunmaktadır. Gönen çayı; şehrin içerisinden geçerek Marmara Denizi’ne dökülmektedir. Balıkesir’e 145 km, Çanakkale’ye 150 km, Bursa’ya ise 155 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gönen’in 11 farklı mahallesi yer almaktadır.
Gönen; hem Akdeniz hem de Karadeniz ikliminin etkisinde bulunmaktadır. Ancak, kuzeyde doğal engelin olmamasından dolayı Marmara denizinin etkisine sıklıkla rastlanmaktadır. Yazlar sıcak, kışlar ise yağışlı olarak geçmektedir. İlçenin yüksek kesimlerinde ise karasal iklim etkilerine rastlanmaktadır. Bitki örtüsü çeşitlilik göstermektedir. Ormanlık alanların geniş yer kaplamasına ek olarak çalı ve maki topluluklarına rastlanmaktadır.

Gönen Nüfusu

2016 yılı itibariyle Gönen nüfusunun 72 bin 927 olduğu bildirilmiştir.

Gönen Ekonomisi

Gönen ; giderek gelişen bir ilçedir. Geçmiş yıllarda tarım ve termal turizm; ilçenin başlıca geçim kaynağı iken günümüzde sanayi şehri olmasından dolayı daha çok alternatif bulunmaktadır. Gönen’de bilhassa deri ve gıda sektörlerinde gelişme kaydedilmektedir. Bunun yanı sıra, bilhassa Gönen Ovası’nda oldukça iyi şartlarla tarım yapılmaktadır. Geçmişe kıyasla daha çağdaş tekniklerle tarım yapılırken her türlü sebzenin, bakliyatın, meyvenin ve hububatın yetiştirildiğini söylemek gerekir.
Gönen; MÖ dönemden başlayarak günümüze kadar her zaman şifalı sularıyla bilinmiştir. Romatizma ve kireçlenme sorunlarına çare bulmak adına ülkenin her yerinden insanlar Gönen’e akın etmektedir. İlçenin turizmi; yıllardan bu yana kaplıcalara dayanmaktadır. Aynı zamanda, Gönen’de düzenlenen Oya Pazarı’na bilhassa son yıllarda büyük bir rağbet bulunmaktadır. Gönen; pirinç üretimi ile tanınmaktadır.

Gönen Gezilecek Yerler

Gönen Çayı üzerinde bulunan Güvercinli Köprü; Gönen’e gelen herkesin muhakkak görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Romalılar dönemine ait bir eser olan bu köprü; tarihi dokusuyla geçmişe dair birçok izleri günümüze taşımaktadır. Bunun yanı sıra, Gönen Mozaik Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Termal tesislerin hemen yanında yer almasından dolayı termal turizm amacıyla gelen turistler de bu müzeyi görmektedirler.
Gönen Parkı; ilçenin tam merkezinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ilçe merkezine 15 km mesafede yer alan Alacaoluk Kalesi ve Denizkent de Gönen’in en dikkat çeken yerleri arasındadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın