Havran

 Havran

Havran ilçesi , Balıkesir’in Körfez bölgesinde yer alan bir ilçedir. Farklı özelliklerinden dolayı Türkiye çapında tanınırlık kazanmıştır. Höşmerim, leblebi ve Türk tarihine damga vuran Çanakkale Kahramanı Koca Seyit ile tanınmaktadır.

Havran İlçesi Tarihçesi

Balıkesir Havran ilçesi geçmişi Cilalı Taş Devri’ne ve Bakır Çağı’na kadar uzanmaktadır. Balıkesir’deki en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Lelegler ve Pelasglar dönemine ait kalıntılar bulmak mümkündür. Aynı zamanda, Troya Savaşı ile kendisini duyuran Tebai Antik Kenti de Havran’da bulunmaktadır. MÖ 546 yılına dek Lidya hakimiyetinde bulunan Havran; bu yıldan sonra Perslerin egemenliği altına girmiştir. Ardından Makedonyalı İskender, Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. Yıllar sonra bölgede Karesi Bey hakimiyet kurmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın ertesinde düşman askerlerine karşı çok iyi bir şekilde direnen Havranlılar; birçok Balıkesir ilçesi gibi 8 Eylül 1922 tarihinde bağımsızlığını kazanmıştır.

Havran Coğrafi Yapısı ve İklimi

Havran ilçesi ; Ege Bölgesi’nin Edremit Körfezi’ne doğru uzanan bir ovasının üzerine inşa edilmiştir. Verimli toprakların üzerinde yer almaktadır. Aynı zamanda, denizden 33 m yükseklikte bulunmaktadır. Havran; iklim bakımından farklı özellikler göstermektedir. İlçede hem Akdeniz hem de Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu durum; bölgede yetişen tarım ürünlerinin daha çeşitli olmasını sağlamaktadır. Bilhassa narenciye yetiştirilmesi için uygun olanak sağlanmaktadır.

Balıkesir Havran İlçesi Nüfusu

Balıkesir Havran nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 27 bin 641 olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, ilçe nüfusunun önemli bir kısmı okuryazardır.

Balıkesir Havran Ekonomisi

Havran’da birçok ilçede geçerli olduğu gibi tarıma dayalı sanayi ön plana çıkmaktadır. Zeytin ürünleri ve sofralık zeytin alanında önemli bir yatırım yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, Balıkesir’in zeytin üretiminin önemli bir kısmı buraya aittir. Havran’da belki de dünyanın en modern ve büyük zeytin işleme fabrikası yer almaktadır. Zeytinyağı fabrikalarının sayısının çok olmasından dolayı ilçedeki birçok kişiye istihdam olanağı sağlanmaktadır.
Havran; zeytincilik dışında tarım ürünlerinin yetiştirilmesiyle de ön plana çıkmaktadır. Tarım arazilerinin toplam arazilere olan oranı en çok %24 iken yine ilçede önemli miktarlarda tarım ürünü üretimi yapılmaktadır. Zeytinlik arazilerinin yanı sıra ayva, armut, badem, elma, kayısı, şeftali, vişne, üzüm vb meyvelerin üretimi istikrarlı olarak yapılır.
Havran; hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi noktasında da önemli bir işleve sahiptir. Ancak, hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi en çok 15 ila 20 yıla dayanmaktadır.

Havran Kültürü

Havran ; geçmişten bu yana birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı için birçok tarihi ve kültürel yapıya sahiptir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi kalıntıların yanı sıra Türk İslam dönemi yapılara, tarihi çeşmelere, anıt yapı ve meskenlere sahiptir. Buna ek olarak, Balıkesir’in birçok ilçesinde olduğu gibi şifalı derman kaplıcaları bulunmaktadır. Eşsiz güzellikteki hanlar, Eybek kışlası ve mesire yerleri; Havran’ın muhakkak görülesi yerleri arasındadır. Türkmen köylerinde gelenek ve görenekler aynı şekilde devam ettirilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın