İvrindi

 İvrindi

İvrindi ilçesi , Kelle peyniri ve lor peyniriyle ünlü bir Balıkesir ilçesidir. Etrafında Balıkesir’in diğer ilçeleri ve Manisa ile İzmir yer almaktadır.

İvrindi Tarihçesi

İvrindi ilçesi ; oldukça eski bir tarihe sahiptir. MÖ 3000 ila 4000 yıllarına dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Mysia bölgesi olarak bilinmektedir. Tarih sahnesinde uzun süreler boyunca Bergama Krallığı tarafından yönetilmiştir. Sonrasında ise birçok Balıkesir ilçesinde olduğu gibi Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetine girmiştir. İlerleyen dönemlerde ise büyük gruplar halinde gerçekleşen Türk göçlerine sahne olmuştur. 1076 yılından sonra ise bölgede Türk hakimiyeti başlamıştır. 1345 yılında Karesi Beyliği’ne katılan İvrindi; 1923 yılında düşman işgalinden kurtulması ve Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilçesi haline gelmiştir. Ancak, cumhuriyetin ilk yıllarında belde statüsünde bulunan İvrindi; 1944 yılında çıkarılan kanunla beraber ilçe statüsü kazanmıştır.

İvrindi Nüfusu

Balıkesir İvrindi ilçesi ; 2016 yılının verilerine göre 33 bin 427 kişilik ilçe nüfusuna sahiptir. Bunun yanı sıra, ilçe merkezine bağlı 68 mahalleden meydana gelmektedir.

Balıkesir İvrindi Ekonomisi

Balıkesir İvrindi ekonomisi; diğer Balıkesir ilçelerinde olduğu gibi tarıma dayanmaktadır. Bölgede birçok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Buğday, arpa, mısır ve baklagiller yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra, üzüm, elma, susam ve ayçiçeği yetiştirilmesine de rastlanmaktadır. Ancak, meyve yetiştiriciliğinin düşük seviyede olduğunu söylemek gerekir. İvrindi’nin ekonomisinde tarıma kıyasla hayvancılık daha önemli bir yer tutmaktadır. Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Koyun ve sığır yetiştirilen ilçede yerel halk hayvancılık sayesinde hayatını idame ettirmektedir.
Balıkesir İvrindi ilçesi ekonomisinde arıcılık ve tavuk besiciliği de önemli bir yer tutmaktadır. Buna ek olarak, yerel halk; köylerde el dokumacılığı yapmaktadır. İlçede madencilik de gelişmiştir. Bakır, taşkömürü, antimon, mermer, kaolin ve linyit yatakları bulunmaktadır. Aynı zamanda, kireç üretimi ve tütüncülük de ilçenin önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. İvrindi halkı; hayatlarını devam ettirebilmek adına diğer ilçelerdeki ve şehirlerdeki pamuk ve zeytin toplama işlerine gitmektedir. İlçede üretilen kelle koyun peyniri ve höşmerim; Türkiye çapında popüler olmaktadır. Bu noktada, İvrindi’nin daha çok gelişmesi için süt ve süt ürünlerine ağırlık vermesi gerekmektedir.

İvrindi Kültürü

İvrindi ilçesi ; farklı kültürlerin kesişme noktasında olmasından dolayı farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. İlçede her yıl Panayır adı verilen etkinlik düzenlenmektedir. Yılın 19-22 Ağustos dönemleri arasına denk gelen bir hafta sonunda söz konusu etkinliğe yer verilmektedir. Etkinlikte kıyafet ve yemek gibi stantlar kurulmaktadır. Buna ek olarak, bazı kuruluşların reklam amacıyla fuar standı kurmasına rastlanmaktadır. Panayır etkinliği; her yıl çetmi alan adı verilen yerde gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliğe yalnızca İvrindi sakinleri değil çevre ilçe ve şehirlerden gelenler de olmaktadır. Bunun yanı sıra, her yıl Eylül ayında ilçenin farklı noktalarında başka panayırlar da düzenlenmektedir.
İvrindi’deki turizm imkanları ise coğrafi konumdan dolayı çok fazla gelişmemiştir.

Balıkesir İvrindi ilçesi haritası, İvrindi ilçesi hakkında detaylı bilgiler bu konuda.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın