Karesi

 Karesi

Karesi ilçesi, Balıkesir Merkez ilçesinin 12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen yasanın neticesinde ikiye ayrılmasının bir sonucu olarak ilçe olmuştur. Konumu itibariyle oldukça merkezi bir yerdedir. Bu yüzden, ulaşım imkanları son derece gelişmiştir. Aynı zamanda, tarımsal ekonominin merkezi olarak dikkat çekmektedir.

Karesi İlçesi Tarihçesi

Balıkesir Karesi bölgesinde yapılan araştırmalarda bu bölgede MÖ 8000-3000 yılları arasında yerleşimlerin olduğu belirlenmiştir. Kaynaklara göre Karesi bölgesinde adı geçen ilk şehir Agiros olmaktadır. 1361 yılında Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girene kadar birçok devletin egemenliğinde bulunmuştur.
Balıkesir Karesi ilçesi geçmişine bakıldığında buranın Karesi Bey tarafından kurulduğunu görmek mümkündür. Karesi; Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra 1577 yılında meydana gelen depremde çok ciddi hasara uğramıştır. Ayrıca, 1800’lü yıllardaki depremden sonra da yine tekrardan inşa edilme sürecine girmiştir. Fakat, yine de her durumda tarihi ve kültürel dokusunu korumayı başarmıştır. Karesi; cumhuriyet yıllarına kadar birçok badire atlatsa da Balıkesir’in 1920’li yıllardan sonraki gelişme sürecinden olumlu anlamda etkilenmiştir. Askeri kolordu merkezi olarak seçilmesi; Karesi’nin önem kazanmasındaki farklı bir detay olarak dikkat çekmektedir.

Balıkesir Karesi İlçesi Nüfusu

Karesi ilçesi nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 176 bin 377 kişi olarak tespit edilmiştir. İlçenin nüfusu yıllar içerisinde artmaktadır. Ekonomisinin sürekli gelişmesinden dolayı göç alan bir ilçedir.

Karesi Coğrafyası ve İklimi

Karesi ilçesi ; konumu itibariyle oldukça şanslıdır. Balıkesir Ovası’nın kenarına kurulmuştur. Karesi toprakları; fazla engebeli olmamakla beraber dalgalı düzlüklerden meydana gelmektedir. 69 mahalleden meydana gelen bir ilçedir. Karesi ilçesinde ağırlıklı olarak karasal iklim görülmektedir. Yazlar sıcak olmakla beraber kışlar soğuk ve yağışlı olarak geçmektedir. İlçede bahar ayları ise daha serin geçmektedir. Aynı zamanda, sonbahar ve ilkbahar aylarında ciddi miktarlarda yağışlara rastlanabilir.
Karesi; Marmara ve Ege Bölgesi’nin geçiş iklimi arasında olmasından dolayı bölgede farklı iklim türlerine rastlanmaktadır.

Balıkesir Karesi Ekonomisi

Türkiye’nin en gelişmiş tarım kentlerinden birisi olan Balıkesir’e bağlı olan Karesi’de halkın temel geçim kaynağı tarım olmaktadır. Balıkesir Ovası’nın üzerine kurulmasından dolayı oldukça verimli bir arazinin faydalarını görmektedir. Aynı zamanda, topraklarının engebesi fazla değildir. Bu şartlardan dolayı, ilçede yetiştirilen tarım ürünlerinin sayısı bir hayli fazla olmaktadır. Bölgede birçok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Zeytin başta olmak üzere pirinç, soğan, hububat, domates, biber, baklagil, mısır, tütün, pamuk, şeker pancarı ve daha birçok ürünün yetiştirilmesine rastlanmaktadır. Balıkesir ovası; ilçenin tarımsal ürün yetiştirmesi noktasında son derece önemli bir yer teşkil etmektedir.

Karesi Kültürü

Karesi’de yılın belirli dönemlerinde kültür ve sanat günleri düzenlenmektedir. Geleneksel el sanatlarının yanı sıra modern sanatların da ilçede önemli bir yerinin olduğu bilinmektedir. Karesi’de halkın sanatı sevmesi ve sanatla bütünleşmesi adına büyük çaba gösterilmektedir. Şehrin en canlı sokaklarından birisi olan E.Kuyumcular Çavuş Sokak; yıl içerisinde birçok konsere ev sahipliği yapmaktadır.

Balıkesir Karesi ilçesi harita, Karesi ilçesi nüfusu, Karesi ilçesi tarihçesi, Karesi ilçesi ekonomisi, Karesi ilçesi iş ilanları ve Karesi hakkında detaylı bilgiler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın