Kepsut

 Kepsut

Kepsut ilçesi, Balıkesir’in doğusunda bulunan bir ilçedir. Denizden 85 metre yükseklikte bulunmaktadır. Üç tarafı çevrili yarımada görünümünde olmasıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, ilçenin güneyinden Balıkesir Kütahya demiryolu geçmektedir. Kepsut; Balıkesir’e 27 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir. İlçe oluşu ise 1953 yılına dayanmaktadır.

Kepsut Tarihçesi

Kepsut’un ne zaman kim tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Ancak, Mizyalılar ve Bergama Krallığı dönemindeki adı Hadri Anut Herai olarak geçmektedir. Kepsut; verimli topraklar üzerinde yer aldığı için tarih boyunca bu özelliğine uygun isimlerle anılmıştır. Kepsut; tarih boyunca birçok medeniyetin egemenliğinde bulunduktan sonra Osmanlılar devrinde Bursa Vilayetine bağlanmıştır. Aynı zamanda, ilçenin köylerinde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar yer almaktadır. Fakat, yine de Kepsut’un tam olarak kim tarafından kurulduğuna dair net bir bilgi yoktur. Selçuklular dönemine ait hisar kalıntılarının ilçenin tarihinin aydınlatılması noktasında işe yaradığını söylemek gerekir.

Kepsut Nüfusu

Kepsut ilçesi nüfusu; 2019 yılının verilerine göre 23 bin 142 olarak belirlenmiştir. İlçedeki ekonomik imkanların yetersizliğinden dolayı sürekli olarak göç verilmektedir. Bu yüzden, ilçenin nüfusu, sürekli olarak düşmektedir. Kepsut; bilhassa okuryazarlık oranı bakımından da diğer Balıkesir ilçelerine kıyasla geride kalmaktadır.

Kepsut Ekonomisi

Balıkesir Kepsut ilçesi ; diğer Balıkesir ilçelerine kıyasla daha az gelişmiştir. Hem tarım hem de sanayi bakımından Kepsut’un ciddi anlamda eksiklikleri bulunmaktadır. Büyük çapta fabrika ve üretim tesislerinin olmamasından dolayı insanlar iş bulmak adına başka şehirlere gitmek zorunda kalmaktadırlar. Ancak, yine de Kepsut sınırları içerisinde kaliteli meyve üretimi yapılmaktadır. Elma, çilek ve şeftali gibi meyvelerin üretilmesine rağmen dış pazarlara sunulması noktasında ilçe ekonomisi yetersiz kalmaktadır.
Kepsut halkının geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve ormancılık bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, diğer Balıkesir ilçeleriyle uyumlu olarak istikrarlı bir şekilde süt üretimi yapılmaktadır. Kepsut denilince akla şeftali gelmektedir. Bölgenin en kaliteli şeftalileri burada yetiştirilmektedir. Kepsut’ta Temmuz ayının sonlarında Şeftali Festivali düzenlenmektedir. Bu sayede, tüketicinin ürünü tanıması sağlanmaktadır. İlçedeki çalışan nüfusu içerisinde ticaret ve hizmet sektöründe çalışanların oranı bir hayli azdır.

Kepsut Kültürel Faaliyetleri

Kepsut sınırları içerisinde Balıkesir’in diğer ilçelerinde olduğu gibi Manav kökenli köyler ağırlıktadır. Buna ek olarak, Yörük köylerinin sayısı az değildir. Son olarak, Rumeli ve Kafkasya göçmenleri bulunmaktadır. Sonuç olarak, farklı yerlerden gelen insanların yaratmış olduğu bir kültürel çeşitlilik söz konusudur.
Kepsut köylerinde yaşayanlar birçok köy ile temas kurmaktadır. Bilhassa Bursa’nın köylerinde yaşayanlarla kültürel yönden ilişkiler ilerletilmektedir.

Kepsut Coğrafi Durumu

Kepsut’un kuzeyinde Çataldağ, güneydoğusunda Alaçam dağları yer almaktadır. Alaçam Dağları’nın etek kısımlarında ise bir Balıkesir Ovası kadar verimli olmayan Kepsut Ovası uzanmaktadır.
Kepsut; Akdeniz ikliminin temel özelliklerini taşımaktadır. Yazlar sıcak ve kurak iken kışlar ılık ve yağışlıdır. İlçede kış ayları normalden daha kısa sürmektedir.

Balıkesir Kepsut ilçesi hakkında bilmeniz gerekenler, Kepsut ilçesi nüfusu, Kepsut ekonomisi, Kepsut hakkında detaylar bu sayfada.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın