Manyas

 Manyas

Manyas ilçesi , Balıkesir’in en tanınmış ilçeleri arasında bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde Bandırma yer alırken batısında Gönen, güneyinde ise Balıkesir il merkezi yer almaktadır. Marmara Bölgesi’nin güneyinde yer almasından mütevellit ulaşım ve sanayi bölgelerine yakınlık açısından avantajlıdır. Aynı zamanda, ilçenin kuzeyinde bulunan Manyas Kuşgölü; idari açıdan Bandırma ilçesine bağlıdır.

Manyas Tarihçesi

Balıkesir Manyas ilçesi ; tarihsel geçmişine bakıldığında çok eski yıllara dayanan bir ilçedir. Bölgede bulunan en eski sakinlerin Dolionlar olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, ilçenin bilinen en eski ismi ise Miletopolis ya da Pemaninos olarak geçmektedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazıların neticesinde Helenistik ve Roma dönemine ait birçok kalıntı bulunmuştur. Diğer Balıkesir ilçeleri gibi Osmanlı hakimiyetinde yer alan Manyas bölge toprakları; Karesi Sancağı’na bağlı kalmıştır. Manyas; 1922 yılında düşman kuvvetlerine karşı son derece dirençli bir şekilde mücadele ederek bağımsızlığını kazanmıştır. 1936 yılının Aralık ayında ise Balıkesir iline bağlı ilçe merkezi olma hakkını elde etmiştir.

Manyas ilçesi Nüfusu

Balıkesir Manyas ; 2016 yılının verilerine göre 19 bin 828 kişinin yaşamış olduğu bir ilçedir. İlçenin nüfusu uzun süredir benzer rakamlarda olmakla beraber bu durum göç alıp vermediği şeklinde yorumlanabilir.

Balıkesir Manyas Kültürü

Balıkesir Manyas ; tıpkı diğer Balıkesir ilçeleri gibi kültürel açıdan son derece zengin bir ilçedir. Köy sayısına bakıldığı zaman Kafkas göçmenlerinin daha yoğun olduğu dikkate alınmaktadır. Aynı zamanda, ilçenin merkezinde de yoğun bir nüfus bulunmaktadır. İlçenin yerli Türk unsurları arasında bulunan Yörükler ve Balkan göçmeni Türklerle beraber Pomak ve Arnavut kökenliler de ilçenin önemli bir kısmını meydana getirmektedir. Sonuç olarak, ilçede farklı kültürlerden gelen insanların sayıca çok olmasından dolayı kültürel zenginlik yaşanmaktadır. Bölge halkı; gelenek ve göreneklerine sahip çıkmaktadır.

Manyas Ekonomisi

Manyas ilçesi ; ekonomik açıdan Balıkesir’in önde gelen ilçeleri arasında bulunmaktadır. İlçenin tarım arazilerinin verimli olmasından dolayı ilçedeki tarım ve hayvancılık son derece gelişmiştir. İlçedeki sulu araziden yıl içerisinde iki kez ürün almak mümkündür. Bunun yanı sıra, birçok ürün yetiştirilmektedir. Öne çıkan tarım ürünleri arasında buğday, ayçiçeği, domates, mısır, şekerpancarı, lahana ilk sıralarda bulunmaktadır. Ayrıca, ilçede küçükbaş hayvancılık son derece gelişmiştir. Kıvırcık türü koyun ve kıl keçisi beslenmektedir. Aynı zamanda, ilçenin süt ve süt ürünleri de meşhurdur. Bilhassa Türkiye çapında bilinen kelle peyniri ve yoğurdu dikkat çekmektedir.

Manyas Gezilecek Yerler

Manyas denildiği zaman akla Manyas Kuş Gölü gelmektedir. Bandırma ve Erdek körfezinin güney kıyılarında yer alan Manyas Gölü’nün içerisindeki kuş çeşitlerinden dolayı buraya Manyas Kuş Cenneti adı verilmektedir. Bunun yanı sıra, Kızık köy kaplıcaları; birçok hastalığa iyi gelmesinden dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Manyas Kalesi; ilçenin dikkat çeken tarihi yerlerinin başında gelmektedir. Kalenin kulesi ve surları; Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmıştır.

Balıkesir Manyas İlçesi hakkında bilmeniz gereken detaylar, Manyas İlçesi ekonomisi, Manyas İlçesi gezilecek yerler, Manyas İlçesi nüfusu ve daha fazla bilgi bu konuda

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın