Marmara

 Marmara

Marmara ilçesi , Güney Marmara Adaları’nın en büyüğü olarak bilinen Marmara Adası; aynı zamanda Balıkesir ilinin bir ilçesidir. Buna ek olarak, Türkiye’nin dört ada ilçesinden birisi olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Marmara; tüm Türkiye’de mermeri ile bilinmektedir.

Balıkesir Marmara ilçesi Tarihçesi

Marmara’nın tarihçesi; Antik çağlara kadar dayanmaktadır. Bölgedeki ilk yerleşmenin Miletoslular tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. Deniz kolonilerinin adaya yerleşmesinin ardından 15.yy ile beraber Türklerin de bu bölgeye yerleşmesine rastlanmaktadır. Marmara halkının büyük çoğunluğunu Rumlar meydana getirmiştir. Yıllar boyunca Türkler ile beraber yaşayan Rumların sayesinde ortaya kültürel anlamda birtakım zenginlikler çıkarılmıştır. Buna ek olarak, Lozan Anlaşması’nın hükümleri gereğince yaşanan mübadelenin ardından Rumlar bölgeden ayrılmıştır.
Marmara’nın Antik dönemden kalma ismi Prokonnesos olarak bilinmektedir. Bu dönemde Kyzikos ile beraber Delos deniz birliğine bağlanmıştır. Marmara adası; Balıkesir’in belki de en dikkat çeken ve popüler ilçesi olma özelliğine sahiptir. Roma ve Bizans İmparatorluğu döneminde mermer yataklarının bölgede bulunmasından dolayı dikkat çeken bir yer olmuştur. Osmanlı döneminde yapılan cami ve sarayların mermer ihtiyacı ise Marmara adasından sağlanmıştır.

Balıkesir Marmara Nüfusu

2016 yılının verilerine göre Marmara Adası’nda 8 bin 878 kişi yaşamaktadır. Balıkesir ilçeleri arasında en düşük nüfusluların başında gelmesiyle dikkat çekmektedir. 2010’lu yılların başında nüfusu daha çok olan Marmara Adası’nın ilerleyen yıllarda ciddi sayıda göç verdiğini eklemek gerekir.

Marmara ilçesi Turizmi

Marmara ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çınarlı Köyü; adından da anlaşılacağı üzere çınarları ile meşhurdur. Buna ek olarak, ilçenin konumundan dolayı en önemli geçim kaynakları arasında balıkçılık bulunmaktadır. Asmalı Köyü; coğrafi konumundan mütevellit yat turizmine son derece elverişlidir. Marmara ilçesinde turizm ciddi bir gelir kaynağı olmakla beraber en az turizm kadar gelişmiş bir ekonomik faaliyet olan zeytincilik ve balıkçılık ile de ilgilenilmektedir.
Farklı kültürlerden insanların yaşadığı Marmara Adası’na yine farklı yerlerden yerli ve yabancı turistlerin geldiğini söylemek gerekir. Pomak vatandaşların yanı sıra Karadenizliler; hayatlarını çam toplayarak ve balıkçılık yaparak idame ettirirler. Saraylar için ayrı bir parantez açmak gerekir. Roma döneminden kalma mermer ocakları ile adından söz ettiren Saraylar; aynı zamanda bir açık hava müzesine sahiptir.

Ankara Etkinlik sayfamızı takip ederek Ankara Etkinliklerine göz atabilirsiniz.

Marmara Ekonomisi

Balıkesir Marmara ilçesi ekonomisini oluşturan birçok faaliyet bulunmaktadır. Adanın doğal yapısının vazgeçilmezi olan mermer; İlk Çağ’dan bu yana oldukça önemli bir ihraç ürünü olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, birçok Balıkesir ilçesinde olduğu gibi etkin bir şekilde sofralık zeytin üretimi yapılmaktadır. Balıkçılık ise adanın coğrafi konumundan dolayı son derece önemli bir geçim kaynağıdır. Ada sakinlerinin bir kısmının Karadenizli olması ise balıkçılık faaliyetlerinin Karadeniz Bölgesi’nden farksız olarak yapılmasını sağlamaktadır.

Marmara İklimi

Marmara Bölgesi’nin iklim özelliklerini taşımaktadır. Bitki örtüsü ise bölgelere göre farklılık gösterir. Makinin yanı sıra karaçam ormanlarına da rastlanmaktadır.

Balıkesir Marmara ilçesi hakkında bütün detaylar, Marmara adası hakkında bilinmesi gerekenler, Marmara ilçesi ekonomisi, tarihçesi ve daha fazlası bu sayfada.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın