Savaştepe

 Savaştepe

Savaştepe ilçesi , Balıkesir’in en çok tanınan ilçeleri arasında bulunmaktadır. İlçede yaşayan yörük sayısı bir hayli fazladır. Bu yüzden, bölgeye yörük kültürü hakimdir. Bilhassa Karakeçili yörüklerinin ağırlıklı olarak burada yaşadığını ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, ilçenin kültürel açıdan tam bir Ege Bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Zeybek oynamak; ilçenin en önemli kültürel aktiviteleri arasında bulunmaktadır.

Balıkesir Savaştepe Tarihçesi

Balıkesir Savaştepe’nin geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır. Birçok devletin hakimiyeti altına girmiştir. Anadolu’nun Türk yurdu olmasından dolayı bölgede uzun yıllar boyunca Türk hakimiyeti yaşanmıştır. Anadolu Selçuklu döneminin yanı sıra Osmanlı döneminde de bölgenin Türk yurdu olması için birçok faaliyet sürdürülmüştür.
Savaştepe’nin bilinen en eski ismi Kilesun’dur. Diğer Balıkesir ilçeleri gibi Savaştepe’nin de Kurtuluş Savaşı’na büyük etkisi olmuştur. Bu dönemde düşmanı ilçeden kovmak adına büyük bir mücadele örneği sergilenmiştir. Bölgede çok yoğun çarpışmalar yaşanmıştır. Halkın maddi ve manevi yapmış olduğu katkılardan dolayı Savaştepe; 1934 yılında TBMM’nin almış olduğu kararla Savaştepe olarak adlandırılmıştır. Buna ek olarak, ilçenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçenin ilk kuruluş yeri; şu an bulunduğu alanın iki km doğusunda yer alan Halkapınar mevkisidir.

Savaştepe ilçesi Nüfusu

Savaştepe ilçesinin nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 18 bin 358 kişidir.

Savaştepe Kültürel Özellikleri

Balıkesir Savaştepe ilçesi ; her şeyden önce eğitime yapmış olduğu yatırımlardan dolayı tanınmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Savaştepe Köy Enstitüsü başta olmak üzere Savaştepe Anadolu Öğretmen Lisesi; ilçenin gelişmesinde ve adını Türkiye çapında duyurmasında etkili olmuştur. Türkiye’nin neredeyse her şehrinden öğrencilerin geldiği bu okul günümüzde eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmemektedir. Fakat, Savaştepe’nin eğitimiyle anılan bir ilçe olmasındaki etkisi son derece fazladır. Bunun yanı sıra, ilçede ağırlıklı olarak yörüklerin bulunmasından dolayı yörük kültürüne dair çok fazla kültürel aktivite yapılmaktadır. Bu sayede, ilçenin gelenek ve görenekleri her zaman canlı tutulmaktadır.

Savaştepe İklimi ve Coğrafi Özellikleri

Savaştepe ; iklim özellikleri açısından hem Marmara hem de Ege Bölgesi’ne benzer özellikler taşımaktadır. Yazlar sıcak ve kurak olmakla beraber kışlar ılık ve yağışlıdır. Aynı zamanda, ilçedeki karlı gün sayısı en çok 10 gün olarak belirlenmektedir. İklim farklılıklarından dolayı ilçede birçok bitki örtüsüne rastlanmaktadır. Çam ve meşe ağaçlarının çoğunlukta olduğunu söylemek gerekir.

Savaştepe Ekonomisi

Savaştepe ; ekonomik özellikleri bakımından diğer Balıkesir ilçelerinden çok farklı değildir. İlçenin ekonomisi; tarıma dayalıdır. Buğday, arpa ve baklagiller; ilçenin en çok yetiştirilen tarım ürünleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda, Mihalıç Kelle Peyniri; Savaştepe ile özdeşleşmiş bir peynirdir.

Savaştepe Görülesi Yerler

Savaştepe’de muhakkak görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. İlçenin Çaltılı köyünde bulunan ılıca; hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Ulaşım açısından asfalt yollara sahip olmasından dolayı köylerde ilçe ve il merkezi arasındaki ulaşım problemi çoktan çözülmüştür.

Balıkesir Savaştepe ilçesi hakkında bilinmesi gereken her şey, Savaştepe ilçesi ekonomisi, Balıkesir Savaştepe ilçesi iş imkanları, Balıkesir Savaştepe ilçesi nerededir ? Balıkesir Savaştepe ilçesi gezilecek yerler detaylar bu konuda

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın