Sındırgı

 Sındırgı

Sındırgı ilçesi Balıkesir’in en popüler ilçelerinin başında gelmektedir. Ekonomisinin ve turizminin gelişmiş olmasından dolayı nüfus yoğunluğu bir hayli fazladır.

Balıkesir Sındırgı Tarihçesi

Balıkesir Sındırgı ’nın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. İlk kez bir yerleşim yeri olarak kurulması 18.yy’ın sonlarına dayanmaktadır. MÖ 6.yy’a gelindiğinde Persler, Lidya ve tüm Anadolu’yu kapsayacak şekilde Misya denilen bu bölgeyi de İran İmparatorluğu’nun hakimiyetine katmışlardır. Sındırgı; yaklaşık 200 yıl boyunca İranlıların hakimiyetinde kalmıştır. Sonrasında ise sırasıyla Roma, Bizans ve Selçuklu hakimiyetine girmiştir. Karesi Beyliği ile beraber Osmanlı egemenliğine giren Sındırgı’da ilçeye hakim olan Türk kültürü bu dönemde oluşmaya başlamıştır.
Sındırgı; 1884 yılında belediye kurulmasıyla bu günlere ilk adımını atmıştır. 1913 yılında ise Bigadiç’ten ayrılarak ilçe olmaya hak kazanmıştır. Sındırgı; tüm Balıkesir ilçeleri gibi 1920 yılında düşman işgaline uğramıştır. Halkın vermiş olduğu büyük mücadele ve azim sayesinde 3 Eylül 1922 tarihinde Sındırgı; işgalcilerden kurtarılmıştır. Günümüzde ise bu özel gün büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Sındırgı Coğrafyası ve İklim Özellikleri

Balıkesir’e 63 km uzaklıkta olmakla beraber şehrin güneydoğusunda bulunmaktadır. Diğer Balıkesir ilçeleri olan Dursunbey ve Bigadiç ile komşudur. Aynı zamanda, Manisa’nın ilçeleri olan Akhisar, Gördes, Demirci ve Kırkağaç ile komşu olmaktadır. Kütahya’nın Simav ilçesi de ilçenin bir başka komşusu olarak dikkat çekmektedir.
Sındırgı; dağlık ve ormanlarla kaplı olması sayesinde beğeni toplamaktadır. İlçenin batı kesiminde Simav Çayı’nın çevresinde geniş düzlükler bulunmaktadır. İlçe arazisinin yaklaşık yüzde 50’lik kısmı ormanlık olmakla beraber tarım arazisi oranı ise yüzde 24 olarak dikkat çekmektedir.
Sındırgı; dağlık ve ormanlarla kaplı olması ve yükseltisinin fazla olmasından dolayı karasal iklim özellikleri taşımaktadır. Kışlar oldukça soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yazlar ise nispeten daha sıcak ve kurak olmaktadır.

Sındırgı ilçesi Nüfusu

Sındırgı ilçesi nüfusu; 2016 yılının verilerine göre 34 bin 401 olarak bilinmektedir. Fakat, ilçede nüfus yoğunluğu fazla gibi gözükse de aslında başka ilçelere ve büyük şehirlere doğru bir göç yaşanmaktadır.

Balıkesir Sındırgı ilçesi Ekonomisi

Balıkesir Sındırgı ilçesi ; diğer Balıkesir ilçelerinde olduğu gibi tarıma dayalı bir ilçedir. Ancak, tarıma elverişli arazilerin az olması ve aynı zamanda iklim özelliklerinin elverişsiz olmasından dolayı çok fazla tarım ürünü yetiştirilememektedir. Fakat, yine de tarım ve hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır.

Sındırgı ilçesi Turizmi

Sındırgı ilçesi ekonomisinin son yıllarda iyiye doğru gitmesini belirleyen kriter ise turizm olmaktadır. İlçenin turizm potansiyeli her geçen gün artmaktadır. İç turizme yönelik olarak belirli dönemlerde birtakım faaliyetler yapılmaktadır. Kaplıca turizminin etkin olduğu bilinmektedir. İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan sıcak su kaynağının yanı sıra burada bulunan dört adet pansiyon ve Obam termal resort spa otel ile beraber turizm odaklı olarak kaliteli faaliyetler sürdürülmektedir. Aynı zamanda, piknik ve mesire yerleri de ilçenin dikkat çeken alanları arasında bulunmaktadır.

Balıkesir Sındırgı İlçesi hakkında bilgiler, Sındırgı İlçesi gezilecek yerler, Sındırgı İlçesi iş imkanları, Sındırgı ekonomisi, Sındırgı hakkında merak edilen her şey bu konuda

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın