Susurluk

 Susurluk

Susurluk ilçesi , Balıkesir ilçelerinden birisidir. Ayranı ve tostunun yanı sıra 1996 yılında gerçekleşen kazası ile hafızalardaki yerini almaktadır.

Balıkesir Susurluk Tarihi

Balıkesir Susurluk ; tarihi boyunca birçok devletin egemenliğine girmiştir. Sırasıyla Misyalılar, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslıların egemenliğinde bulunan bu ilçe; Anadolu’nun Türk hakimiyetine girmesinin ardından Selçuklular tarafından yönetilmiştir. Susurluk; ilk olarak 1892 yılında bucak yapılmıştır. Bunun yanı sıra, 5 Eylül 1922 tarihinde Yunan işgalinden resmi olarak kurtulmuştur. 1926 yılında ise ilçe olmaya hak kazanmıştır.

Susurluk Coğrafyası

Bursa – Balıkesir – İzmir yolu üzerinde oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. İlçenin kuzeybatısında Manyas, batısında Balıkesir merkez ilçelerinden birisi olan Karesi, güneyinde Kepsut ve en doğusunda ise Bursa’nın Mutafakemalpaşa ilçeleri yer almaktadır. Deniz seviyesinden ortalama 63m yükseklikte olmasıyla bilinmektedir.

Susurluk Altyapısı ve Ulaşım İmkanları

Susurluk; ulaşım imkanları bakımından son derece gelişmiştir. İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Bandırma karayolu üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, binlerce insana iş olanağı yaratan dinlenme tesisleri vardır. Balıkesir merkezden Susurluk’a düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Buna ek olarak, yaklaşık 108 km uzaklıkta Bursa havaalanı bulunmaktadır. Aynı zamanda, isteyenlerin İzmir- Bandırma trenini kullanarak bu ilçeye ulaşması mümkündür.

Balıkesir Susurluk ilçes Nüfusu

Balıkesir Susurluk ilçesi nüfusu; 2018 yılı sonunda 39 bin 411 kişi olarak belirlenmiştir. 2020 yılı için bu rakamın 40 bine ulaştığı tahmin edilmektedir.

Susurluk Ekonomisi

Susurluk Şeker Fabrikası; ilçenin ekonomisi adına son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, özel sektöre ait ayçiçek yağı, peynir fabrikası, salça konserve fabrikaları ve dondurulmuş gıda fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca, ilçede sandalye, ağaç masa ve mobilya işlerinin de yoğun olarak yapıldığını söylemek gerekir.
Susurluk; genel olarak engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Bu yüzden, ilçede hayvancılık gelişmiştir. İlçe ekonomisi; küçük ve büyük baş hayvancılık üzerine kurulmuştur. İlçenin merkezi bir alanda konumlanmasından dolayı sanayi kuruluşlarının da etkin bir şekilde bulunduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Bursa – İzmir karayolu üzerinde konumlanan Susurluk; çok sayıda dinlenme tesisine sahiptir. Dinlenme tesisleri ve fabrika satış mağazaları; Susurluk ekonomisinin düzelmesini ve insanların rahatlıkla iş bulmasını sağlamaktadır. İlçede bulunan iki kaplıca ile sağlık turizmi yapılmaktadır.

Susurluk Gezilecek Yerler

Susurluk; önemli bir yol güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden, Türkiye’nin en önemli alışveriş merkezlerinden birisine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, ilçede mutlaka görülmesi gereken kaplıcalar, mesire alanları ve tarihi yapılar yer almaktadır.

  • Burhaniye Camii: Burhaniye Mahallesi’nde bulunan bu tarihi cami; yıllar geçmesine rağmen ayakta kalan yapılardan birisidir.
  • Çaylak Çayı ve mesire alanı: İlçeden geçen akarsulardan birisi olan Çaylak Çayı’nın tam karşısında mesire alanı bulunmaktadır. İlçe sakinlerinin dinlenmek ve piknik yapmak için tercih ettiği alanlardan birisidir.


Tüm bunlara ek olarak, Bıçkı Deresi ve Aygır Çeşmesi, Farafat Orman İçi ve Yahyaköy Yandım Çavuş; mutlaka görülesi yerler arasındadır.

Balıkesir Susurluk ilçesi hakkında bilgiler, Susurluk ilçesi gezilecek yerler, Susurluk ilçesi iş imkanları, Susurluk ilçesi ekonomisi ve daha fazla bilgiler bu konuda

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın